09.02.2023

SportPress — Toredo

Все о футболе

«Спочатку українські футболісти не вірили, що вони впливають на вибір Мессі чи Роналду»

1 min read

Twitter


Фото: facebook.com/AUAPFP

За Ліонеля Мессі у збірній року FIFA FIFPro голосували, в тому числі, й учасники чемпіонату України з футболу серед професіональних команд.

Артур Валерко

Останніми роками монотонне життя вітчизняних футбольних клубів у період зборів чи між матчами оживляє цікава подія: спеціальні амбасадори приїздять до них в гості з орендованими скриньками, і гравці отримують право взяти участь у величезному голосуванні, яке в підсумку й визначає символічну збірну світового футболу за рік.

Недавно оприлюднили збірну 2019 року: Аліссон (Ліверпуль) – Серхіо Рамос (Реал), ван Дейк (Ліверпуль), де Лігт (Аякс/Ювентус), Марсело (Реал) – Азар (Челсі/Реал), де Йонг (Аякс/Барселона), Модрич (Реал) – Мессі (Барселона), Мбаппе (ПСЖ), Роналду (Ювентус). Ясна річ, це, а також вибір ФІФА Гравцем року Ліонеля, знову спричинило вибухову реакцію серед тих, хто обговорює футбол.

А як, власне, проходить процес голосування та який тут внесок України? Про це ми розпитали Ірека Гатаулліна – президента Всеукраїнської асоціації футболістів-професіоналів – дійсного члена FIFPro від 2012 року, що організовує голосування вітчизняних футболістів за збірну року.

 Випадковий гравець у Збірну року не потрапить, бо голосує 50 – 60 тисяч футболістів

– Ірек Фархатович, які ваші враження від голосування FIFPro та від рівня організації цього заходу?

Враження позитивні. З мого досвіду співпраці з різними спортивними організаціями та федераціями можу сказати, що, на мою думку, на футбол потрібно рівнятися всім. За рівнем організації івентів ФІФА немає рівних. Не кожна міжнародна Федерація має такі церемонії, хоч це надзвичайно важливо для спортсменів та тренерів – їхнє публічне визнання, а тим більше, їхніми ж колегами.

Особисто мені подобається оновлений формат церемонії. Вважаю, що організатори більш творчо підійшли до своєї роботи, відійшли від старого дизайну та поєднали величність історії театру та футболу, який, символічно, наразі є найвидовищнішим і найпопулярнішим «театром» сьогодення.

Як на мене, були деякі неточності у ведучого… Мені здалося, що він не достатньо досконало знається на футболі або через хвилювання не зміг повністю впоратися зі своїм завданням. Якщо не помиляюся, ведучий трішки плутав інформацію стосовно Роналду…

Все інше було організовано на високому рівні.

Ірек Гатауллін гостює в Олімпіка, разом із Жуліо Сезаром і Матаром Діайє, facebook.com/AUAPFP

– Яка ваша думка стосовно вибору професіональних футболістів по всьому світу? У чому відрізняється їхній погляд на футбол від вибору вболівальників та преси?

Повторюся, голосування футболістів – це вибір професіоналів. Не можу сказати, що журналісти гірше знаються на футболі, але у кожного своя правда, свій погляд на футбол зсередини, ззовні чи з інших точок зору. Вважаю, що вибір футболістів достатньо об’єктивний, адже вони більше спостерігають, аналізують футбол взагалі та окремих футболістів – зокрема. Багато хто із них наслідує фінти, звички свого кумира, обирає його як приклад для себе щодо професіонального ставлення до ремесла футболіста. Футболісти більше занурені у всю цю історію та буденність, вони більше і краще можуть розуміти причини та характер дій на полі таких же професіоналів, як і вони самі.

Щодо результатів голосування за найкращих 11 футболістів, то можна провести аналогію з виборами керівних органів будь-якої держави. У громадян є своя позиція і вона може комусь подобатися, а комусь – ні, але вони мають право на свою думку. Так само футболісти мають право визначити своїх фаворитів. Всі мають зрозуміти, що якщо футболіст потрапив до символічної збірної світу, то це значить що за нього проголосували тисячі. Не один, а саме тисячі футболістів. Випадкова людина не може опинитися в числі одинадцяти найкращих футболістів світу. Голосувала велика «армія» футболістів з різних країн всієї планети, біля 50 — 60 тисяч футболістів-професіоналів.

Довідка SportArena.com

Важливо розуміти: за Збірну року від FIFPro голосують всі професіональні футболісти світу, а от за Гравця року від FIFA – по троє чоловік від кожної країни, а саме – головний тренер збірної, капітан збірної та журналіст. Від України в 2019 році голосували таким чином:

Андрій Шевченко: 1. Салах. 2. Роналду. 3. Мессі.

Андрій Пятов: 1. Ван Дейк. 2. де Йонг. 3. Салах.

Артем Франков: 1. Ван Дейк. 2. Азар. 3. Салах.

Пакуночок вагою близько 10 кг із усіма голосами від українських футболістів було враховано під час підбиття підсумків

– Можете детальніше розповісти про процедуру голосування?

Що стосується процедури голосування, то символічну збірну обирають всі футболісти країн, які є членами FIFPro, міжнародної профспілки футболістів. Вони надсилають у всі країни відповідні анкети, де футболісти обирають своїх фаворитів – 11 найкращих. Потім всі ці анкети збираються з усього Світу і підбивають підсумки голосування всіх футболістів-професіоналів у штаб-квартирі FIFPro у Нідерландах.

За сумою голосів визначають символічну збірну Світу. Це голосування — це вибір футболістів самими ж футболістами, це вибір їх колег-футболістів. Сам порядок голосування врегульовано відповідним Положенням ФІФА в т.ч. щодо номінацій нагородження.

Головний юрисконсульт АФП Юрій Юрченко допомагає голосуванню ковалівського Колоса, facebook.com/AUAPFP

– Коли в Україні почалася процедура збору голосів для визначення Збірної 2019 року? Коли до вас надійшли пакунки зі скриньками для голосування та анкетами і як довго збирали інформацію?

Орієнтовно на початку червня місяця. Асоціація організувала голосування всіх футболістів-професіоналів України приблизно до 10 серпня. Опитування тривало протягом 2 місяців.

Звичайно, з урахуваннях тренувального процесу, ми не мали можливості особисто відвідати кожен клуб, тому надсилали анкети і кожен футболіст окремо голосував. Тобто, всі футболісти були забезпечені можливістю висловити свою думку та впливати на формування тієї збірної Світу, яку всі бачили 23 вересня на екрані ТВ.

Відповідно, всі анкети для голосування за результатами візитів до клубів та надісланих поштою ми збираємо та надсилаємо до FIFPro. У нас, наприклад, зібрався досить великий такий пакунок кілограм на 8 — 10, ми, як і кожна країна-член, надіслали свої анкети до FIFPro і вже там, у Нідерландах, фахівці підбивали підсумки голосування.

Від чемпіонату України проголосувало біля 900 гравців із профі-статусом

– Скільки, загалом, футболістів від України проголосувало?

Близько 900 футболістів-професіоналів. Але це не всі, хто міг би проголосувати в 2019 році.

– Невже бувають футболісти, які відмовляються голосувати?

Ні. Звичайно, що футболісти, голосують із задоволенням. Скоріше, за все запитувати треба не у футболістів, а у адміністрацій клубів, наскільки вони добросовісно ставляться до цього процесу. Немає жодного клубу, який би не отримав анкети – всі клуби були забезпечені анкетами від Асоціації футболістів.

– То в чому проблема?

Представники Асоціації футболістів завжди або приїжджають до клубів, або надсилають анкети. Тобто абсолютно всі футболісти забезпеченні можливістю голосувати. Інша справи, що на місцях, все залежить від відповідального ставлення адміністрації клубів, адже вони мають донести всю інформацію до гравців, так як з врахуванням великої мапи українських клубів не можливо відвідати всі клуби особисто за 2 місяці. Тому буває проблема, коли адміністрації клубів чи то ігнорують голосування, чи то не достатньо відповідально ставляться до сприяння футболістам у голосуванні, не збираючи їх для надання анкет FIFA/FIFPro.

– За всі ці роки можете згадати найбільш дальній виїзд?

Відразу пригадується минулорічна подорож на Закарпаття, в місцевий ФК Минай, та в Донецьку область – у ФК Маріуполь. Це були найбільш тривалі наші поїздки. Завжди вражає історія становлення клубів, їх самобутність та самодостатність, ставлення до розвитку бази, школи/академії, рівень тренувального процесу, рівень ставлення до футболістів, забезпечення футболістів відповідними умовами для максимального результату тощо.

Бувало, що футболіст називав 11 гравців зі своєї команди. І має на це право!

– Як футболісти сприймають можливість взяти участь у голосуванні?

Декілька років проводимо процедуру опитування, і спочатку гравці не до кінця вірили, що вони впливають на визначення найкращих гравців. Але з часом вони все більше із задоволенням приймають участь в голосуванні, як за найкращих в світі, так і в обранні найкращих в Україні. І думаю, що коли футболісти всього світу та України побачили неоднозначну реакцію вболівальників стосовно їхнього вибору найкращих 11, то можна з впевненістю сказати, що як українські гравці, так і футболісти всієї планети, зрозуміли, що впливають результати голосування своїм голосом кожен, особисто. Не всім сподобалося їхнє голосування, але це вибір гравців і вони мають на це право. Це їхня професійна точка зору.

– Можете розповісти про найбільш екзотичне голосування за цей час?

Пам’ятаю, бувало, що футболіст називав 11 гравців зі своєї команди чи ліги. Також гравець міг написати весь склад Реалу чи Манчестер Юнайтед. Можливо, він був фанатом цього клубу чи просто вирішив не перейматися цим питанням. Це його вибір і ніхто не має право піддавати осуду гравця за це. Все залежить від його відповідального ставлення до голосування. Вважаю, що футболіст повинен для себе хоч раз в рік визначити своїх фаворитів, проаналізувавши гру кожного. Не думаю, що вони кожного дня над цим замислюються. Це корисно як і для самих футболістів, так і для тих, за кого голосують, наскільки кожен з них відповідає тому чи іншому рівню і витримує планку.

– Який був вибір України у цьому році?

Асоціація футболістів не підбиває підсумків голосування по Україні за Збірну світу. В даному контексті, ми маємо забезпечити футболістів анкетами та участь їх у голосуванні, зібравши анкети і надіславши їх до FIFPro, не підбиваючи підсумки голосування. До наших обов’язків не входить підрахунок голосів. Наше завдання — провести опитування футболістів. Всі голоси футболістів рахують загалом FIFPro на міжнародному рівні, на національному рівні голоси не підбиваються.

Чи буде ще хтось, окрім Шевченка?..

– За всю історію тільки Андрій Шевченко потрапляв до символічної збірної – в перший рік її визначення, 2005. Можете назвати хоча б одного українського гравця, якого досить часто згадували в анкетах у 2019 році?

Досить складно відповісти на це питання. Звісно, раніше Шевченко був постійно на слуху, про цього багато говорили. Зараз досить часто згадували Андрія П’ятова, відзначали його впевнену гру на високому рівні. Минулого чи позаминулого року відзначали гру екс-гравців української Favbet Ліги Фернандіньо та Вілліана, але вони на той час вже грали за кордоном – в Англії.

– Відомо, що проводиться голосування і серед жінок. Можете про це детальніше розповісти?

Дійсно, в Україні жіночі футбольні команди також голосують, відзначають найкращих. Також забезпечуємо всі жіночі команди анкетами, процедура голосування нічим не відрізняється від чоловічої. Більшу частину жіночих клубів відвідали особисто. Всі мали змогу зробити свій вибір. Після проведення опитувань зібрали анкети і надіслали їх до FIFPro.

Голосували й українські футболістки-професіоналки, facebook.com/AUAPFP

– На вашу думку, чи є шанс побачити у символічній збірній українських футболісток?

На жаль, рівень обізнаності відносно жіночого футболу поступається чоловічому. Жіночий футбол зараз не так на слуху, про нього поки що небагато говорять. Бачимо, що ФІФА робить все для того, щоб жіночій футбол став більш популярним. Показники останнього ЧС довели, що у них це вдається.

Серед українок можу відзначити Ольгу Овдійчук та Натію Панцулая. Вони зараз виступають на хорошому рівні, прогресують, є легіонерками в складі ФК Атлетіко (Мадрид, Іспанія). Чудово, що цих футболісток запросили до іменитого європейського клубу, можна тільки порадіти з цього приводу.

Думаю, що з часом все можливо і, сподіваюся, ми матимемо змогу побачити українок у символічній збірній світу, чого їм щиро бажаємо. Все залежить від професіоналізму футболісток.

Як ми бачимо, навіть, у чоловічому футболі відзначали лише Андрія Шевченка, іншим не вдалося досягти таких вершин міжнародного визнання серед своїх же — футболістів-професіоналів. Сподіватимемося, що наші жінки проявлять себе і про них говоритиме увесь світ.

Україна – один із 63 повних членів

– Знаємо, що Україна належить до повних членів FIFPro – таких країн 63. Що дає ця співпраця нашій державі?

Досить часто FIFPro проводить спільні заходи. Майже кожного кварталу проходять семінари, круглі столи, конференції, навчання стосовно правового захисту, освіти, а також життя футболістів після футболу, попередження договірних матчів тощо.

На цих зустрічах обговорюємо досить багато питань, які намагаємося донести до футболістів. Хочемо створити для гравців максимально комфортні умови, щоб вони мали змогу перейняти весь найкращий міжнародний досвід.

Відзначу, що за рівнем футболу, а також рівнем юридичного захисту наша країна знаходиться на достатньо високих позиціях. У цьому є скромна заслуга й людей із нашої асоціації – головного юрисконсульта Юрія Юрченка, менеджера по роботі з членами АФП Романа Морозова, менеджера з міжнародної та правової роботи Сергія Белебеєва. Звісно, маємо свої мінуси, над подоланням яких ми працюємо, але у нас є чому повчитися і закордонним колегам. Якщо порівнювати з балканськими країнами чи іншими країнами пострадянського простору, то їм є чому вже й повчитися у нас — в України.

FIFPro вимагає певного рівня діалогу з футболістами, тож намагаємося втілювати у життя всі запропоновані програми. Можемо відзначити такі програми, як боротьба з договірними матчами, запровадження та забезпечення мінімальних вимог до контракту футболіста, боротьба за юридичний статус футболіста.

Зокрема, на Виконкомі 2012 році був прийнятий консенсусний документ. Асоціація, Федерація і Ліги прописали саме такий текст контракту. Він забезпечує виконання вимог міжнародних організацій — FIFA,FIFPro. Типовий контракт (затверджений Виконкомом ФФУ) — мінімальна гарантія для всіх футболістів, оскільки на гірших умовах клуб не може домовлятися з футболістами, ніж вказано в ньому.

На національному рівні була проведена глобальна робота, і це дуже допомагає клубам Першої, а особливо Другої ліги, які не мають своїх юристів і це слугувало системному зростанню контрактної дисципліни, стабільності в українському футболі. Досить, важливо, щоб контракт було укладено професійно. Цей контракт є запобіжником для футболістів, яким клуби не можуть пропонувати гірші умови, ніж прописано у цьому документі.

Источник